První pomoc při epileptickém záchvatu
1. Odstraňte předměty, které by mohly způsobit poranění. Pacienta přesuňte na jiné místo pouze v nezbytném případě. Podložte hlavu, uvolněte oděv kolem krku.
2. Nebraňte záškubům nebo tonické křeči. Nebraňte ani automatismům, pokud nehrozí nebezpečí z poranění či poškození věcí. Nerozevírejte násilím ústa, ani do nich nic nevkládejte. Měřte čas a vyčkejte konce záchvatu.
3. Po odeznění záchvatu zkontrolujte, že pacient dýchá, a pro jistotu ho obraťte na bok (do stabilizované polohy). Přechodně může přetrvávat porucha vědomí. Pootevřete ústa, případně vyčistěte dutinu ústní, předsuňte dolní čelist. Vyčkejte návratu k plnému vědomí.
4. Při pozáchvatové dezorientaci pacienta slovně uklidněte. Fyzicky jej neomezujte v pohybu, pokud to není nezbytně nutné.
5. Zjistěte, zda nedošlo k poranění (zejména hlavy, jazyka nebo obratlů).
6. Zeptejte se na anamnézu. Pokud jde o léčeného pacienta a nedošlo k poranění, které vyžaduje ošetření, ani nepřetrvává dezorientace, není nutný transport do nemocnice.
Transport do nemocnice je naopak indikován v následujících případech:
- Jedná se o první záchvat
- Jde o kumulaci záchvatů (s výjimkou typických kumulací fokálních záchvatů, které pacient nebo rodina běžně zvládají)
- Jde o status epilepticus, tj. opakované epileptické záchvaty bez plného návratu vědomí mezi záchvaty nebo záchvat trvající déle než 5 min
- Přetrvává dezorientace nebo následují další generalizované záchvaty (hrozící status)
- Došlo k poranění, které vyžaduje ošetření
Jak na to Vám poradí video, které EpiStop natočil při příležitosti Mezinárodního dne epilepsie 2023.